1984 – George Orwell

Kitabın Özeti;

1984 kitabının baş karakteri olan Winston Smith sıradan bir vatandaş olarak görünmesine rağmen evine döndüğünde gizli gizli düşüncelerini yazan bir kişidir. Bunu ne için yaptığını bilmese de kendini bu durumdan alıkoyamamaktadır. Hayatına Julia adında bir kadının girmesiyle hayatı büyük anlamda değişecektir. Bir partinin üyesi olan Julia aktif olarak parti toplantılarına ve eylemlerine katılmaktadır. Belirli bir süre sonra birbirleriyle mesajlaşarak anlaşan çift görüşürler. 1984 kitabının ana karakteri olan George Orwell ve Julia kadın erkek ilişkilerinin yasak olduğu bir dönemde aşklarını itiraf ederler.

Hayatın keyfine çıkartmaya çalışan çift toplumda böyle şeylerin kötü karşılaşacağını bilmelerine rağmen uzun bir süre gizlice birlikte olurlar ama bir gün düşüne polisine yakalanırlar. 1984 kitabında polis onları öldürerek cezalandırmak yerine beyinlerini yıkamaya ve istedikleri gibi yönetmeye çalışır. Özellikle George Orwell büyük işkencelerden geçirilir. 2 kere 2 kaç diye sorulduğunda 4 demesine rağmen polisler tarafından dayak yer. Her gün farklı bir cevap vermesine rağmen işkenceler sonlanmaz ve kahraman sonunda kendini kaybeder ve istenildiği gibi düşünmeye başlar.

George Orwell 1984 kitabında,

özgürlüğün 2 kere 2’nin 4 olduğunu söyleyebilmek olarak tanımlamakta ve kendi yaşadığı ortamın koşullarında 2 kere 2’nin parti ne derse o olacağını anlatmaktadır. Partinin söylediğinden farklı bir şey düşünmenin ya da bunu dillendirmenin büyük bir suç olduğunu ve bunu yapanların ölümle cezalandırılacağından bahsedilmektedir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


pdf kitap, kitap, roman kitapları, kitap oku, kitap al, ucuz kitap al, kitap okuma, kitap indir, e kitap, türkçe kitabı, pdf indir, kitap özetleri, hikaye kitapları, pdf kitap indir, e kitap indir, ücretsiz kitap oku, pdf kitap indirme siteleri, kitap yazarları, pdf indir ücretsiz, kitap resmi, kitap listesi, e kitap biz, pdf kitablar, ücretsiz kitaplar, osmancık kitabı, kitap yorumları, bedava kitap oku, pdf formatında e kitap indir, kitap indir pdf, e kitap arşivi, online kitap oku, 4 kutsal kitap, kitap inceleme, pdf kitap indir yandex, yaban kitap özeti, ücretsiz e kitap, ekitap indir, olasılıksız kitabı, e kitap oku, pdf kitap oku, kitap ile ilgili şiir, eylül kitabı, pandora kitap, kitap tavsiyeleri, kitap okuma ücretsiz, sol ayağım kitap özeti, çalıkuşu kitap özeti, roman pdf, kitap okuyucu, nobel kitap, e kitap pdf, nutuk kitabı, kitap yazmak, kitap pdf indir, kitap dinle, inci kitabı, 100 temel eser kitapları, kitap pdf, kitap oku pdf, kitap nedir, google kitap, kitap tanıtımı, ingilizce kitap oku, atatürk kitapları, ingilizce kitap pdf, secret kitap, e kitap indir pdf, e kitap indir ücretsiz, meb ders kitapları pdf, kitap adları, en ucuz kitap, küçük ağa kitap özeti, epub kitap indir, kitap okuma alışkanlığı, kitap satış, download ücretsiz e kitap indir, kitap okumanın faydaları, pdf kitap arşivi, çalıkuşu kitabı, kitap sipariş, online kitap al, bedava kitap indir, kitab yukle, e kitap okuyucu, online kitap, 4 kitap, kitap türleri, ücretsiz kitap indir, pdf indir kitap, internetten kitap okuma, kitap siteleri, epub kitaplar, kitap kapakları, e book indir, e kitap indir roman