İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala Pdf Kitap İndir

İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK
Bu eser geçmişten günümüze yer almış, herkesin aşina olduğu ve çok sık kullandığı deyimlerin hikâyelerini anlatmıştır. Bu deyimlerin nerden çıkmış olduğunu, hangi hikâyelerden dolayı bu hale gelip geçmişten günümüze kullanılmalarını sağladığını anlatmıştır. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eser ile merak edilen deyimlerin sırlı kapıları aralanmıştır.

Bu eserde A’ dan Z’ ye tam 99 adet deyimlerin hikâyelerinden bahsedilmiştir. Özellikle bazı deyimler zamanlar arası geçiş aşamasında gerçek anlamlarını yitirmeye başlamıştır. Kitap deyimlerin gerçek anlamlarının tekrar anımsanması adına bu görevi üstlenmiştir. Örneğin ‘Ağzına tükürmek’ deyiminin bilinenin aksine eski zamanlarda şifa olarak söylenen bir eylem olduğu anlatılmıştır. Bu bahsedilen eski dönemlerde tıbbın geri kalması sebebiyle başka türlü yollardan şifa aranmaya çalışılmıştır. Oysaki günümüzde bu deyim farklı anlamlara dayandırılmıştır. ‘Durdu durdu turnayı gözünden vurdu’ deyimi ise çeşitli şekillerde elde edilmiş başarının kaynağı olarak günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Bu hikâyenin oluşum şekli ise avcılığa bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Eserde birçok deyimin Osmanlı dönemlerinde çıktığına değinilmiştir. Padişahlar tarafından ortaya çıkmış olan deyimlerin etkilerinden söz edilmiştir. Örneğin ‘Edep Yahu’ deyiminin insanları edebe çağırdığı farklı öykülerle dile getirilmiştir. Bu deyim atalarımızın gençlere bir öğüdü olarak kabul edilmiştir. Diğer bir örnek ise ‘Dolap Çevirmek’ tir. Bu deyim eski zamanlarda bir konakta ortaya çıkmıştır. Bu konakta yaşayanlar türlü davranışlarını ayıp diyerek gizlemeye çalışmışlardır. Bunu yaparken de çeşitli dolaplar çevirmişlerdir. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eserin devamında ise tüm deyimlerimizin gerçek anlamlarının nereden çıktığını anlatılmaya devam edilmiştir.

PDF KİTAP LİNK

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


PDF KİTAP İNDİR, pdf kitap indir, pdf kitap, PDF KİTAP, pdfkitapindir.com, ucretsiz pdf kitap indir, kitap oku, kitap tavsiyesi, EN ÇOK OKUNAN KİTAPLAR, EN YENİ KİTAPLAR, ÇOK SATAN KİTAPLAR, kitap yorum, pdf kitap oku, e-kitap, ekitap, epub kitap, kitap indir, ucretsiz kitap, kitap, roman pdf kitapları, polisiye pdf kitaplari, ask pdf kitaplari, stephen king pdf kitap indir, stephen king pdf kitap, franz kafka pdf kitap, nehir erdem pdf kitap, roman kitapları, e kitap, pdf kitaplar, ücretsiz kitap, pdf e kitap, online kitap oku, yandex pdf kitap indir, canan tan pdf kitap, azra kohen pdf kitap, dan brown pdf kitap, aeden pdf kitap, havan çiftliği pdf kitap, george orwell pdf kitap, Sabahattin Ali pdf kitap, kürk mantolu madonna pdf kitap, zülfü livaneli pdf kitap, ahmet ümit pdf kitap, Ayşe kulin pdf kitap, Suzanne Collins pdf kitap indir, chicago vampirleri pdf kitap, sosyoloji pdf kitaplari, polisiye romanlari pdf kitap, yine falda sen ciktin pdf kitap, jodi meadows pdf kitap, james patterson pdf kitap, gölgeler kraliçesi pdf kitap, kimberley freeman pdf kitap, victor hugo pdf kitap