İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala Pdf Kitap İndir

İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK
Bu eser geçmişten günümüze yer almış, herkesin aşina olduğu ve çok sık kullandığı deyimlerin hikâyelerini anlatmıştır. Bu deyimlerin nerden çıkmış olduğunu, hangi hikâyelerden dolayı bu hale gelip geçmişten günümüze kullanılmalarını sağladığını anlatmıştır. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eser ile merak edilen deyimlerin sırlı kapıları aralanmıştır.

Bu eserde A’ dan Z’ ye tam 99 adet deyimlerin hikâyelerinden bahsedilmiştir. Özellikle bazı deyimler zamanlar arası geçiş aşamasında gerçek anlamlarını yitirmeye başlamıştır. Kitap deyimlerin gerçek anlamlarının tekrar anımsanması adına bu görevi üstlenmiştir. Örneğin ‘Ağzına tükürmek’ deyiminin bilinenin aksine eski zamanlarda şifa olarak söylenen bir eylem olduğu anlatılmıştır. Bu bahsedilen eski dönemlerde tıbbın geri kalması sebebiyle başka türlü yollardan şifa aranmaya çalışılmıştır. Oysaki günümüzde bu deyim farklı anlamlara dayandırılmıştır. ‘Durdu durdu turnayı gözünden vurdu’ deyimi ise çeşitli şekillerde elde edilmiş başarının kaynağı olarak günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Bu hikâyenin oluşum şekli ise avcılığa bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Eserde birçok deyimin Osmanlı dönemlerinde çıktığına değinilmiştir. Padişahlar tarafından ortaya çıkmış olan deyimlerin etkilerinden söz edilmiştir. Örneğin ‘Edep Yahu’ deyiminin insanları edebe çağırdığı farklı öykülerle dile getirilmiştir. Bu deyim atalarımızın gençlere bir öğüdü olarak kabul edilmiştir. Diğer bir örnek ise ‘Dolap Çevirmek’ tir. Bu deyim eski zamanlarda bir konakta ortaya çıkmıştır. Bu konakta yaşayanlar türlü davranışlarını ayıp diyerek gizlemeye çalışmışlardır. Bunu yaparken de çeşitli dolaplar çevirmişlerdir. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eserin devamında ise tüm deyimlerimizin gerçek anlamlarının nereden çıktığını anlatılmaya devam edilmiştir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


pdf kitap, kitap, roman kitapları, kitap oku, kitap al, ucuz kitap al, kitap okuma, kitap indir, e kitap, türkçe kitabı, pdf indir, kitap özetleri, hikaye kitapları, pdf kitap indir, e kitap indir, ücretsiz kitap oku, pdf kitap indirme siteleri, kitap yazarları, pdf indir ücretsiz, kitap resmi, kitap listesi, e kitap biz, pdf kitablar, ücretsiz kitaplar, osmancık kitabı, kitap yorumları, bedava kitap oku, pdf formatında e kitap indir, kitap indir pdf, e kitap arşivi, online kitap oku, 4 kutsal kitap, kitap inceleme, pdf kitap indir yandex, yaban kitap özeti, ücretsiz e kitap, ekitap indir, olasılıksız kitabı, e kitap oku, pdf kitap oku, kitap ile ilgili şiir, eylül kitabı, pandora kitap, kitap tavsiyeleri, kitap okuma ücretsiz, sol ayağım kitap özeti, çalıkuşu kitap özeti, roman pdf, kitap okuyucu, nobel kitap, e kitap pdf, nutuk kitabı, kitap yazmak, kitap pdf indir, kitap dinle, inci kitabı, 100 temel eser kitapları, kitap pdf, kitap oku pdf, kitap nedir, google kitap, kitap tanıtımı, ingilizce kitap oku, atatürk kitapları, ingilizce kitap pdf, secret kitap, e kitap indir pdf, e kitap indir ücretsiz, meb ders kitapları pdf, kitap adları, en ucuz kitap, küçük ağa kitap özeti, epub kitap indir, kitap okuma alışkanlığı, kitap satış, download ücretsiz e kitap indir, kitap okumanın faydaları, pdf kitap arşivi, çalıkuşu kitabı, kitap sipariş, online kitap al, bedava kitap indir, kitab yukle, e kitap okuyucu, online kitap, 4 kitap, kitap türleri, ücretsiz kitap indir, pdf indir kitap, internetten kitap okuma, kitap siteleri, epub kitaplar, kitap kapakları, e book indir, e kitap indir roman